Yönetim Kurulu

2024-2027 Dönemi Yönetim Kurulu

Coşkun Aral

Fotoğrafçı, Savaş Muhabiri, Belgesel Yapımcısı

Coşkun Aral, 1 Mayıs 1956’da Siirt’te doğdu. 1974 yılında basın fotoğrafçılığına Günaydın ve Gün gazetelerinde başladı, ardından Ekonomi ve Politika gazetesinde çalıştı. 1977’de Sipa Press Ajansı aracılığıyla dünya basınında adını duyurdu. 1980’de Sipa Press adına yurt dışında görev aldı ve pek çok önemli olayı fotoğrafladı. Aynı yıl 14 Ekim’de kaçırılan bir uçakta hava korsanlarıyla röportaj yaparak büyük ses getirdi. Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzakdoğu’daki savaşları fotoğrafladı.

1986 yılında Türkiye’de 32. Gün programında savaş TV muhabirliğine başladı ve 20 yıl boyunca bu görevini sürdürdü. Yapımcılığını üstlendiği Haberci programı hem Türkiye’de hem de uluslararası kanallarda yayınlandı. 2006’da Türkiye’nin ilk bilgi ve belge kanalı İz Tv’nin kurucuları arasında yer aldı. 2012’de ODTÜ’den Üstün Hizmet Ödülü aldı. 2014’te İsveç Landskrona Fotoğraf Festivali’nde sergi açtı.

2018’de YouTube’da “Coşkun Aral Anlatıyor” kanalıyla yayına başladı. 2019’da Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından fahri doktora payesi verildi. 2020’de Habitat TV’nin kurucuları arasında yer aldı. Yine 2020’de FOTON Derneği’nin kurucu başkanı oldu. 2023’te Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde ‘Belgesel Sinema Emek Ödülü’ ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nden ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ aldı. Halen bağımsız ve kurumsal belgeseller yapmaya, fotoğraf etkinlikleri düzenlemeye ve sergilerde yer almaya devam ediyor.

Uzun özgeçmişine ulaşmak için tıklayınız.

H. Alper Koç

Anasponsor Kurucu Başkanı

H. Alper Koç, 1990 yılında Bursa’da doğdu. Sponsorluk, pazarlama, iletişim, organizasyon ve tasarım sektörlerinde on yıldan fazla bir tecrübeye sahip H. Alper Koç, Kadir Has Üniversitesi Elektrik/Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu ve yüksek lisans eğitimi aldı.

Çalışma hayatına British American Tobacco firmasında başladı ve 2012 yılında Girişimci İnovatif Liderler Takımı’nın kurucuları arasında yer aldı. Birkaç girişim projesinden sonra Koç, 2013 yılında Türkiye’nin ilk 360° sponsorluk ajansı olan Anasponsor Sponsorluk ve İletişim Danışmanlığı’nı kurdu. Yüzden fazla reklamveren kurum ile iş birliği yaptı.

2017-2021 yıllarında Pazarlama Türkiye’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. 2020 yılında FOTON Fotoğraf Organizasyonları Derneği’nde ve 2021 yılında Çamlıbel Vakfı’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak hizmet vermeye başladı.

Fotoğraf ile 2018 yılında PhotoMaraton İstanbul etkinliği ile tanışan Koç, çalışma hayatına Anasponsor üzerinden devam etmektedir.

2024-2027 yılları arasında FOTON Derneği’nin başkan yardımcılığı görevini üstlenmektedir.

Burcu Önal Yürüyen

Fotoğrafçı / Diş Hekimi

Burcu Önal Yürüyen, 1984 yılında Mersin’de doğdu. 2008 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Gençlik yıllarından beri ilgilendiği fotoğraf ile 2017 yılından itibaren daha profesyonel olarak ilgilenmeye başladı. 2019 yılında Altan Bal’ın Belgesel Fotoğraf kursunu tamamladı.

Pandemi sürecinde “Korona Günlerinde Fotoğraf” isimli kollektif çalışmaya katıldı. Editörleri Özcan Yaman’ın katkılarıyla proje fotoğrafları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı. Proje bitiminde Özcan Yaman’ın Kavramsal Fotoğraf Kursuna katıldı.

Sergi katılımları arasında Türkiye’nin Lezzetli Hikayesi sergisi (Strasbourg), Circo Fotografico Arno Derneği’nin İtalya’daki Kadınlar Günü sergisi, Türkiye Jokey Kulübü’nün Kadınlarımızın Kadrajından Yansıyanlar sergisi ve Oxford Fotoğraf Kulübü ile ortak düzenlenen A Tale of Two Cities sergisi bulunmaktadır. Üzerinde çalıştığı projeler ile fotoğraf yolculuğuna devam etmektedir.

Dilek Aşkın

Fotoğrafçı

Dilek Aşkın, 1973 yılında Rize’de doğdu ve eğitim hayatına İstanbul’da devam etti. İstanbul Aydın Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü mezunudur. 2019 yılında aldığı fotoğrafçılık eğitimleriyle fotoğraf hayatına başladı. 2019’dan beri aktif olarak fotoğraf çekiyor ve gördüklerini en güzel şekilde yansıtmaya çalışıyor.

2021 yılında, Türkiye’nin kadınlara özel olarak düzenlenen ilk ve tek fotoğraf yarışması olan “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler”de, Hayata Dair temasıyla “Gölge” isimli fotoğrafıyla birincilik ödülüne layık görüldü. Bu başarı, onun için çok gurur verici bir olaydı. 2024 yılında Türkiye Jokey Kulübü’nün “Kadınlarımızın Kadrajından Yansıyanlar” sergisinde yer alan 8 isimden biri oldu.

Dilek Aşkın, çekilen her fotoğrafın bir anıdan öte, ileriki kuşaklara bırakılan bir belge olduğunu düşünüyor. Gördüğü her şeyin bir fotoğraf, her fotoğrafın ise bir hikâye olduğuna inanıyor. Onun gibi fotoğrafa gönül verenlerin ışığının hiç sönmemesini diliyor.

Aşkın, 2023’ten beri FOTON Derneği’nde yönetim kurulu üyesi olarak devam etmektedir.

Erdem Kılavuz

Fotoğraf Eğitmeni / Usta Öğretici

Erdem Kılavuz, baba mesleği olan fotoğrafçılığa 1980’li yıllarda analog dönemde başladı. Karanlık oda işlemleri, banyo ve baskı işlemlerinde uzmanlaştı. Dönemin önemli fotoğraf sanatçılarının dia banyosunu yaparak kendini fotoğraf çekiminde de geliştirdi. 1994 yılında Sirkeci’de başladığı Yalçınlar Fotoğrafçılık’ta, 2000 yılına kadar Türkiye genelindeki 40 mağazanın personel yönetimi, eğitimi ve baskı/fotoğraf çekim kalitesinin denetimi gibi önemli sorumlulukları üstlendi. Bu dönemde fotoğrafta usta öğretici belgesini aldı. 1998’de ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV-Sinema Bölümü’nden mezun oldu.

Beyoğlu’nda kurduğu Grenart Fotoğraf Ajansı’nda geçirdiği dört yıl süresince, 2002-2006 yılları arasında Fotoğraf Editörü olarak çalıştı. Sektörel dergiler ve çeşitli markalar için gerçekleştirdiği fotoğraf çekimleri ve mizanpaj düzenlemeleri bu dönemdeki uzmanlık alanları arasında yer aldı. Prof. Beynun Akyavaş’ın “Sultaniyegah İstanbul” kitabı gibi tarih ve kültür yayınlarının birçoğunun da fotoğraf editörlüğünü yürüttü.

2006-2014 yılları arasında Nikon Türkiye’de Eğitim Müdürü olarak görev aldı ve tüm zincir mağaza satış personellerinin eğitiminden, kamu kurumlarına fotoğraf ve görüntüleme danışmanlığına kadar geniş bir yelpazede liderlik yaptı. Bu dönemi kapsayan deneyimleri, kurumsal iletişim, eğitim organizasyonları ve internet satış kanalı yönetimi konularında zenginleşti. Emniyet Genel Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere birçok kamu kurumuna verdiği fotoğraf eğitim desteği nedeniyle plaket ve teşekkür belgesi ile ödüllendirildi.

2014-2022 yılları arasında www.fotografium.com’un genel müdürü olarak görev aldı. E-ticaret ekibinin ve süreçlerinin yönetiminden sorumlu olarak çalıştı. Aynı dönemde çok sayıda eğitim içeriği üretti ve üniversitelerde fotoğraf ve video eğitimleri verdi. Yurt genelinde birçok fotoğraf yarışmasında jüri üyeliği yaptı.

Siyah beyaz dönemden renkli fotoğrafa, analog dönemden dijital döneme geçişi bir fiil sektörün hep içerisinde yaşayan Erdem Kılavuz, 2022’de emekli olduktan beri fotoğraf sanatı için YouTube ve sosyal medya video içerikleri hazırlamaya ve fotoğraf eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Fatih Aslan

Yapımcı

1969 yılında Erzurum’da doğdu. Evli ve iki kız çocuğu babasıdır. 1999 yılında ünlü fotoğrafçı Ara Güler ile tanıştı ve çeşitli projelerde asistanlığını yapmaya başladı. Bu süreçte dünyanın çeşitli yerlerinde Ara Güler’in sergilerini hazırladı ve birçok serginin açılışına katıldı. 2005 yılında, Ara Güler’in 77. doğum yılı anısına “Ara’dan Yetmiş Yedi Yıl Geçti” adlı sergiyi ve kitabı hazırladı.

2015 yılında, Ermenistan’da Ara Güler sergisini açtı ve bu sergiye Ara Güler ile birlikte katıldı. Aynı yıl, Ara Güler’in hayatını ve eserlerini anlatan “Bir Göz Bir Makine” adlı foto-biyografi kitabını hazırladı ve yayımladı.

2021 yılında Habitat TV’yi kurdu. Halen Habitat TV’de “Ara’lı Yorum” programının yapımcılığını ve sunuculuğunu sürdürmektedir. Fotoğraf sergisi hazırlama ve yönetimi, fotoğraf biyografi kitabı hazırlama, TV programı yapımcılığı ve sunuculuğu konularında uzmandır.

Hande Önen

Fotoğrafçı

Hande Önen, 29 Ocak 1985 yılında Büyükada’da doğdu ve büyüdü. Çocukluk döneminden itibaren fotoğrafçılığa büyük bir merak duyan Hande, amatör olarak dönem dönem fotoğrafçılıkla uğraştı. İlk profesyonel fotoğraf makinesini 2009 yılında alarak sevdiği her şeyi ve herkesi fotoğraflamaya başladı.

Pandemi dönemine kadar 15 yıl süren kurumsal çalışma hayatını sonlandırarak tamamen fotoğrafçılıkla ilgilenmeye karar verdi. Gezmeyi, seyahat etmeyi, insanlarla iletişim halinde olmayı, yolda olmayı, keşfetmeyi ve yol hikayelerini biriktirmeyi çok seven bir Kova burcu olan Önen, bu tutkularını fotoğrafçılık ile birleştirdi.

Temel ve üst düzey kapsamlı fotoğraf eğitimlerinin ardından, ticari alanda da fotoğrafçılığa yöneldi. 2021 yılından beri büyük bir tutkuyla ürün fotoğrafçılığı ve sokak fotoğrafçılığı yapmaktadır. Önen, her anı yakalayarak, her detayı ölümsüzleştirmeyi hedefleyen çalışmaları ile dikkat çekmektedir. Fotoğrafçılık serüveninde her geçen gün yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etmekte ve bu alanda birçok projede yer almaktadır.

M. Koray Atay

Fotoğrafçı / Mimar

1973 Gaziantep doğumlu M. Koray Atay, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümü mezunudur.

Meslek hayatına 2001’de serbest mimar olarak başlamıştır. Ulusal ve uluslararası pek çok projede çalışma şansı bulmuştur.

Fotoğraf ile öğrencilik yıllarında tanışmış ve çeşitli yarışmalarda ödül ve sergilemeler almıştır. Uzun yıllar sonra kendisine aldığı ellinci yaş günü hediyesi makine ile yeniden ve yoğun olarak fotoğraf ile ilgilenmeye başlamıştır. Belirlediği birkaç konuda belgesel amaçlı fotoğraf projeleri yürütmektedir.

2022 tarihinden beri TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin yönetim kurulunda yer alan Atay, 2024 yılı itibariyle FOTON Derneği’nin yönetim kurulu üyesi olmuştur.

Melis Türk

Fotoğrafçı

Melis Türk, 1996 yılında İstanbul’da doğdu. Küçüklüğünden beri babasının onu fotoğraf çekmesi ve kasetli video kamera ile video çekmesiyle fotoğraf tutkusunu kazandı. 5. sınıfa giderken babasının ona kasetli video kamerasını vermesiyle video çekimlerine başladı, daha sonra babasının analog kamerasını almasıyla fotoğrafçılığa olan ilgisi arttı. 2008 yılında Türen Sanat Akademisi’nin Tiyatro bölümünü bitirdi. 2014 yılında İSMEK’te fotoğrafçılık kursuna katıldı. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde eğitim aldı.

Melis Türk, ilki 2018 yılında düzenlenen PhotoMaraton etkinliklerinden beri FOTON Derneği ile ilişkili organizasyonlarda aktif olarak yer almaktadır. Fotoğrafçılık ve organizasyon alanlarına tutkuyla bağlı olan Melis Türk, bu alanlarda kendini geliştirmeye devam etmekte ve çeşitli projelere katkıda bulunmaktadır.

Murat Gür

Fotoğraf Editörü

1970 yılında Almanya’da dünyaya gelen Murat Gür, 9 Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1986 yılında ilk fotoğraf makinesiyle tanışarak fotoğraf kariyerine başladı. Arkadaşlarıyla birlikte 9 Eylül Üniversitesi İİBF Fotoğrafçılık Kulübünü kurdu. 1992-1993 yılları arasında Turkish Daily News Gazetesi İzmir bürosunda muhabirlik yaptı. 9 Eylül Üniversitesi öğrencileri tarafından çıkarılan Özgür Üniversiteli gazetesinde yazılar yazdı.

2001-2007 yılları arasında Photoline dergisinde fotoğraf ve yazıları yayınlandı. 2007- 2015 yılları arasında PhotoWorld Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği ve Eğitim Koordinatörlüğünü üstlendi. Türkiye Fotoğraf Vakfı ve FOTON Derneği’nin kurucu üyesi olup, yönetim kurulu üyeliğini yapan sanatçı, THY Skylife Dergisi Fotoğraf editörlüğü, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğretim görevliliği, bir çok özel kurumda fotoğraf, video ve sinema dersleri eğitmenliği görevlerini üstlendi. Bir çok sergi ve panellere katılarak küratörlük yaptı. ZFotoFest Uluslararsı Fotoğraf Festivali’nde Sanat Yönetmenliği yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2021-23 Beyoğlu Kültür Yolu Festivalleri’nde Küratörlük yaptı.

Kültür/Sanat özelindeki fotoğraf yayınlarına sanat yönetmenliği yapmaktadır.

Mustafa Yılmaz ile birlikte  “Suret’i Cihan” kitabı yayınlanmıştır. Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Önlisans Kitabı’na 4 ünite ile destek vermiştir. Yurtiçinde birçok yerde, yurtdışında Katar, İngiltere, Macaristan, Letonya ve Çin’de sergiler açmıştır. Acaibul Mahlukat çoklu disiplin sergisi, Yeditepe Bienali ve Liangzhou Fotoğraf Fesitvali’nde sergilenmiş ve jüri özel ödülü almıştır.

Pek çok sosyal sorumluluk projesine katılan sanatçı, Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde fotoğraf eğitmenliği yapmaktadır. Fatih Belediyesi Yeditepe Kültür Sanat Dergisi’nin Sanat Yönetmeni ve 5 dilde yayınlanan Fotosfer Fotoğraf Kültürü Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapmaktadır. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde Fotoğraf Yüksek Lisans bölümünü tamamlamıştır. Ayrıca, Leica Türkiye’de danışman ve eğitmen olarak çalışmaktadır.

Prof. Dr. Ozan Bilgiseren

Mimar Sinan Üni. Fotoğraf Bölüm Başkan Yardımcısı

Görsel sanatçı ve akademisyen, MSGSÜ Fotoğraf Bölümü öğretim üyesi,1969 Adana doğumlu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf bölümünden mezun olduktan sonra eğitimine aynı bölümde devam etti. Çeşitli yarışmalarda dereceler kazanıp, ödüller aldı. Akademik kariyerine paralel biçimde birbirinden farklı topluluklarla geniş çaplı fotoğraf projeleri gerçekleştirmektedir. Portre ve kavramsal fotoğraf sanatı ile ilgili projeler yürütmekte ve bu bağlamda dersler vermektedir. Doğuş Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümünde dijital fotoğraf dersleri verdi. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne devam etmektedir.

Fotoğraf projelerini sponsor kurumların desteğiyle sergi ve kitap projelerine dönüştürürken, öğrencileriyle birlikte bizzat etkinliklerin içinde yer almaya çalışmaktadır. Türkiye Fotoğraf Vakfı üyesi ve Fotoğraf Organizasyonları Derneği FOTON’un kurucu üyesidir.

Mayıs ve Mart 2023’te Türkiye Fotoğraf Vakfı ve İstanbul Beykoz Belediyesi iş birliğiyle Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki çadır kentte depremden etkilenen çocuklara yönelik sanat rehabilitasyon atölyesine öğrencileriyle birlikte gönüllü olarak katıldı; güneş baskısı/cyanotype çalışmalarını yönetti ve sergiye dönüşmesini sağladı. Mart 2023’te, gazeteci ve savaş muhabiri Coşkun Aral’ın öncülüğünde, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay gibi depremde zarar gören şehir, tarihi ören yerleri ve bölgeleri belgeledi. Altıncı nesil sondaj gemisi Fatih’i Akdeniz’deki derin su arama faaliyetleri sırasında Aralık 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında TPAO adına iki kez belgeledi. Başta Nobel ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar’ın “#gisprojesi” olmak üzere birçok sosyal sorumluluk projesine koordinatör olarak gönüllü katıldı. İklim değişikliği, çevre sorunları vb. temalı fotoğraf proje ve etkinlikleri yönetti; Asperger Sendromu ve Otizm Derneği, Omurilik Felçlileri Derneği ve Koruncuk Vakfı ile çeşitli projeler yaptı.

 

Seçilmiş Kişisel Sergiler

 • Eylül 2020 “Seçme Eserler” Sino Art Space Shanghai, 2/F, 687 Dongdaming Lu, Xinjian Lu, Hongkou District, Çin Halk Cumhuriyeti
 • Haziran 2019 “Pehlivanlar” Art Amoy Çağdaş Sanat Fuarı, Fujian Eyaleti, Xiamen, Çin Halk Cumhuriyeti
 • Aralık 2018 “Deneyim/Experience” Karşı Sanat Çalışmaları, 28. TÜYAP Uluslararası Sanat Fuarı, Beylikdüzü, İstanbul
 • Temmuz 2018 “Büyükada Yılmaz Kaini” Fotoğraf Sergisi Anadolu Kulüp Büyükada, Nizam, Yirmiüç Nisan Cd. No:44, 34970 Adalar, İstanbul
 • Kasım 2016 “Elâzığ Portreleri” 6. Bursa FotoFest, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Santral Garaj, Atatürk Kongre Kültür Merkezi, 16099 Osmangazi̇, Bursa
 • Nisan 2010 “Moda Fotoğrafları Seçkisi”, İMA İstanbul Moda Akademisi, Sadrazam Sait Paşa Konağı, Teşvikiye Cd. No:10/1, 34365 Şişli, İstanbul

Tanın Helvacı

Fotoğrafçı

1956 yılında Hendek/Sakarya’da doğan Tanın Helvacı, babasının fotoğraf hobisi sayesinde fotoğrafla tanışmış ve ortaokul yıllarında yazları fotoğrafçı yanında çalışarak fotoğrafçılığa adım atmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki yıllarında fotoğraf kulüplerine katılarak bu ilgisini sürdürmüş, inşaat mühendisi olmasının ardından da şantiyelerde fotoğraf çekmeye devam etmiştir.

2006 yılından itibaren dijital fotoğraf teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte, fotoğrafçılık kariyerini daha sistemli olarak sürdürmeye başlamıştır. Seyahatleri sırasında farklı ülkelerdeki festivalleri ve sokakları fotoğraflamıştır. Çalışmaları, özellikle insan hikayelerini ve şehirlerin ruhunu yansıtan kareleriyle dikkat çekmektedir. Özellikle şehir ve insan portreleri üzerine yoğunlaşan fotoğrafları, sanat dünyasında ilgi görmüş ve birçok karma sergide yer almıştır.

Bu süreçte ulusal ve uluslararası dergi ve internet sitelerinde fotoğrafları yayınlanmıştır. Magnum fotoğraf ajansının fotoğraf yarışmasında ön jüri seçmelerine alınmıştır. Çeşitli fotoğraf derneklerinde ulusal ve uluslararası projelerde ve fotoğraf topluluklarında periyodik olarak fotoğraf sunumları yapmakta ve fotoğraf yarışmalarında jürilik görevini gerçekleştirmektedir.

Fotoğraf dünyasında aktif bir rol üstlenen Helvacı, FOTON Derneği’nin kurucu üyesidir. Fotoğrafçılığın interaktif bir deneyim olmasını sağlamak adına PhotoMaraton etkinliklerini Türkiye’ye getirmiştir. Fotoğrafçılığı sadece bir hobi olarak değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel bir faaliyet olarak görmekte ve bu doğrultuda etkinlikler düzenlemektedir.

Tanın Helvacı’nın fotoğraf çalışmalarında ana temayı şehir ve insan portreleri oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, belgesel tarzında sokak fotoğrafları da çekmektedir. Sokakların dinamik yapısını ve insan hikayelerini fotoğraflarına yansıtmakta başarılı olan Helvacı, çalışmalarında samimi ve doğal anları yakalamayı hedeflemektedir.

Gezgin ruhuyla dünyayı dolaşan Tanın Helvacı, özellikle ulaşılması zor ve az bilinen yerlerde çektiği fotoğraflarla dikkat çekmektedir. Kuzey Kore ve Cezayir’in yanı sıra Hindistan, Nepal, Vietnam, Myanmar, Mısır, Fas, Çin, Küba, İran, Tunus gibi ülkeleri fotoğraflayan ve farklı kültürleri tanıtmayı amaçlan Tanın Helvacı, fotoğrafa bakışını “Geziyorum, fotoğraflıyorum ve fotoğraflarımı paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.” diyerek özetlemektedir. Helvacı, ışığın peşinde koşmaya devam etmektedir.

Sami Uçan

Fotoğrafçı

Sami Uçan, 1983 yılında Konya’da doğdu ve şu anda İstanbul’da yaşamaktadır. Bir kamu kurumunda mühendis olarak çalışmaktadır. 2008 yılında başladığı fotoğraf serüvenini her geçen gün artan bir heyecanla sürdürmektedir. Ulusal ve uluslararası düzeyde yayınlanmış dergi ve kitaplarda fotoğrafları yer almaktadır. Farklı türlerde fotoğraf izlemeyi seven Uçan, özellikle sokak fotoğrafçılığı ve belgesel fotoğrafçılığını ilgi alanı olarak belirlemiş ve bu alanlarda kendini geliştirmeye ve üretmeye çalışmaktadır.

Birçok fotoğraf derneğinde sunumlar yaparak birikimini fotoğraf severlerle paylaşmıştır. Sokak Kedileri Çalışması, 2016 yılında Bursa Fotoğraf Festivali’nde sergilenmiş ve fotoğraf severlerle buluşmuştur. 2018 yılında sokak kedilerini konu alan “KEDİ” fotoğraf albümü yayınlanmıştır. Aynı Sokak Kedileri çalışması, LensCulture ve İtalya Sokak Yarışması’nda finalist olmuş ve çalışmaları Alex Webb tarafından övgüyle karşılanmıştır.

Zerrin Yat

Fotoğrafçı

Zerrin Yat, 1970 yılında İstanbul’da doğdu. Uzun yıllar süren kurumsal çalışma hayatını sonlandırarak, yıllardır amatör bir ruhla sürdürdüğü fotoğraf tutkusuna 2019 yılında temel ve ileri teknik eğitimler alarak profesyonel bir adım attı.

O zamandan beri, doğadan, sokaklardan ve hayatın içinden kareleri yakalamaya çalıştı. Seyahat etmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve hayatın içindeki insanları tanımayı sevdi; onların yaşamlarından kesitleri fotoğraflayarak hikayelerini anlatmaya çalıştı ve çalışmaları ile çeşitli karma sergilere katıldı.

Fotoğrafçılık tutkusunu daha ileriye taşıyarak, doğum ve bebek fotoğrafçılığı alanında mesleki çalışmalarını sağlık kurumlarında gerçekleştirdi.

Sanatını daha da ileriye taşımak ve güzel projelerde yer almak amacıyla, bireysel eğitimlerin yanı sıra profesyonel fotoğraf gönüllülerinin yer aldığı FOTON Derneği ile birlikte çalıştı ve 2023 yılından beri derneğin yönetim kurulu üyesi oldu. Zerrin Yat’ın hedefi, bu alandaki bilgi ve deneyimlerini artırarak, fotoğrafçılık sanatını daha geniş kitlelere ulaştırmak ve anlamlı projelerde yer almaktır.

Danışma Kurulu

Ahmet Sel

Fotoğraf Sanatçısı / Onursal Üye

Ali Dağlar

Akademisyen / Gazeteci

Burak Bulut Yıldırım

Fotoğrafçı

Cem Kıvırcık

Gazeteci

Erol Doğaner

Fotoğrafçı

Fadime Aygün

Fotoğraf Eğitmeni / Girişimci

Prof. Dr. Habip Koçak

Akademisyen

Hüseyin Hami Özsomar

Fotoğrafçı

İbrahim Zaman

Fotoğraf Sanatçısı / Onursal Üye

İzzet Keribar

Fotoğraf Sanatçısı / Onursal Üye

Mustafa Seven

Fotoğrafçı

Mürsel Yağcıoğlu

Fotoğraf Sanatçısı

N. Serhan Serter

Fotoğrafçı

Nurdan Usta

Fotoğrafçı

Özgül Tüzüner

Fotoğrafçı

2023-2024 Yılları Arası Yönetim Kurulu

 • Coşkun Aral
 • Dilek Aşkın
 • Fatih Aslan
 • Gülhiz Arslan Öztürk
 • H. Alper Koç
 • Mehmet Yüksel Altun
 • Murat Gür
 • Mürsel Yağcıoğlu
 • Prof. Dr. Ozan Bilgiseren
 • Tanın Helvacı
 • Zerrin Yat

2020-2023 Yılları Arası Yönetim Kurulu

 • Coşkun Aral
 • Derya Atıcı
 • Fatih Aslan
 • H. Alper Koç
 • Merih Akoğul
 • Mehmet Yüksel Altun
 • Murat Gür
 • Mürsel Yağcıoğlu
 • Prof. Dr. Ozan Bilgiseren
 • Tanın Helvacı
 • Şahin Balkaya

FOTON Derneği’ne Üye Ol

Formu doldurarak aramıza katılabilir ve FOTON Derneği üyesi olmanın avantajlarından faydalanabilirsiniz.