Ara Güler Anma Etkinlikleri (2023)

Ara Ne Arıyordu?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda düzenlenen “Ara Ne Arıyordu?” başlıklı anma etkinliği, Güler’in sanatını ve kişiliğini farklı yönleriyle ele aldı. Nebil Özgentürk’ün yönettiği panelde, İlber Ortaylı, Zülfü Livaneli ve Ekrem Ataer gibi değerli konuşmacılar yer aldı. Panelde, Ara Güler’in etnik aidiyet ve milli kimlik üzerine düşünceleri, Türkiye’nin sosyal ve kültürel yapısını nasıl yansıttığı gibi konular tartışıldı.

Ara Güler için hazırlanan yarım saatlik belgeselin izlenmesinin ardından söyleşiye geçildi. Rektör Prof. Handan İnci Elçi ve Ara Güler’in asistanı Fatih Aslan da konuşma yaptı. Gecenin katılımcıları arasında FOTON Derneği başkanı Coşkun Aral da vardı.

Ara Güler’i anlatan “Ara İle Bir Ara” adlı kitabının altıncı baskısını yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ekrem Ataer, konuşmasında “Ara Güler bu ülkenin her türlü etnisite, inanç, siyaset, ekonomi ve sosyal sınıflar üstü birleştirici, vatansever bir çimentosudur” vurgusu yaptı.

Zülfü Livaneli, Ara Güler’in değişen Türkiye’yi fotoğraf sanatıyla yansıttığını belirtti. İlber Ortaylı ise Nebil Özgentürk’ün Güler’in etnik aidiyetine ilişkin sorusuna, “Bunun etnik aidiyetle ilgisi yok. Bir yerden sonra bu konularda çok dramatize etmek, kendini kaybetmek, yaratıcılığını öldürür. Sur içi İstanbul’u, Beyoğlu’nda büyüyen bir İstanbullunun Ara Güler gibi görmesi çok azdır.” şeklinde cevap verdi.

“Ara’lı Yorum” Belgeselleri Tamamlanıyor

Fotoğrafın ustalarından Ara Güler’in hayatını ve eserlerini anlatan “Ara’lı Yorum” belgesel dizisinin son bölümü 2023 yılında yayınlandı.

Ara Güler’in yakın çevresinden Melih Berk, kıymetli anılar biriktirdiği Ara Güler’i, onunla ilişkisini ve amatör bir fotoğrafçı olarak kendi objektifini çevirdiği Ara Güler’le paylaştığı anları anlattı.

Kabri Başında Anma Töreni

Şişli Ermeni Mezarlığı’nda gerçekleştirilen anma töreni, Güler’in meslektaşları, dostları ve hayranlarının yoğun katılımıyla duygusal anlar yaşattı. Tören sırasında ilahiler söylendi, dualar edildi ve Ara Güler’in sevdiği acı badem kurabiyeleri katılımcılara ikram edildi.

Güler’in uzun yıllar asistanlığını yapmış olan Fatih Aslan, törende yaptığı konuşmada, Güler’in hem profesyonel hayatındaki başarılarına hem de kişisel özelliklerine vurgu yaptı. Güler’in insancıl yönlerinin, aileye ve doğaya olan düşkünlüğünün altını çizen Aslan, her yıl farklı etkinliklerle Ara Güler’i anmaya devam edeceklerini belirtti.

Sonuç

Ara Güler’in mirası, sadece fotoğraflarıyla değil, aynı zamanda Türkiye kültürüne ve sanatına yaptığı katkılarla da yaşamaya devam ediyor. FOTON Derneği olarak üstlendiğimiz her bir etkinlik, onun vizyonunu ve insanlığa olan sevgisini bir kez daha hatırlatıyor. Ara Güler’in sanatını ve değerlerini gelecek nesillere aktarma çabasını büyük bir azimle devam ettireceğiz.

Ara Güler Anma Törenleri