YERDEN GÖĞE FISILTILAR SERGİSİ

Küratör: Murat Gür

Tarih: 6-20 Şubat 2024

Mekan: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Eser Sayısı: 40

Katılımcılar: Ahmet Denizer, Arlet Dane, Aslan Sarızeybek, Ayşe Akhan, Azize Dağlı, Bahadır Binzet, Betül Kobal, Bülent Çakır, Bülent Teymur, Celal Oflaz, Ceren Ersoy, Dilek Aşkın, Fatma Salt, Funda Ayaz, H. Hami Özsomar, H. Ozan Bilgiseren, Handan Hueber, Hande Önen, Hasan Durmaz, Hasan Ürey, Herman Kavak, Koray Atay, M. Korkut Doğan, Muharrem Altıntaş, Mukadder Başcı, Murat Gür, Mustafa Tiryakioğlu, Mürsel Yağcıoğlu, Nuri Çoban, Nuriye Ulusoy, Nurten Öztürk, Özgül Tüzüner, Özlem Özdal, Rabia Güven, Sami Uçan, Selma Topaç, Yelda Akıllıgöz, Yonca İnceoğlu, Yonca Yel, Zerrin Yat.

FOTON Derneği, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde, küratörlüğünü Murat Gür’ün üstlendiği “Yerden Göğe Fısıltılar” başlıklı deprem temalı bir sergi düzenledi.

Sergi, yalnızca FOTON Derneği üyelerinin katkılarıyla oluşturuldu ve 40 fotoğraf ile sanatseverleri depremin izlerini düşünmeye davet ediyor. Sergide fotoğrafların yanı sıra eser sahiplerinin duygu ve düşüncelerinin yer aldığı kendi el yazıları ile yazdığı metinlere de yer veriliyor.

Sergi, 6 Şubat’ta, depremin yıldönümünde saat 19.00’da ziyarete açıldı ve 20 Şubat’a kadar sanatseverlere ev sahipliği yaptı. Ayrıca, sergi 2024 boyunca TMMOB’un faaliyet gösterdiği sergi alanı olan şehirlerde de izleyicilerle buluşmaya devam edecek.

“6 Şubat sabahı her yanımızı kuşatan bir titreme ile uyandık. Bütün ülkede bu ateşin girmediği hane kalmadı, fotoğrafçılarımızın da dostları, yakınları, akrabaları, bu büyük afette kayıpları oldu. Bu büyük acıyı yüksek sesle söylemek yerine, bizim sesimiz olan karelerle küçük harflerle dile getirelim istedik. Acının derinleşmesine değil, hatırlanmasına hiç unutulmamasına kaynaklık edecek şekilde, kendi duygu ve düşüncelerimizle ortaya çıkardığımız fotoğraflarla bir iz bırakmak temennimiz. Bu yüzden “doğrudan fotoğraf” üreten arkadaşlarımızın çalışmalarından farklı olarak depremin bizde bıraktığı iz’i sizlerle paylaşmak istedik. Arkadaşlarımız hissettiklerini, depremin bıraktığı izleri metne dönüştürerek fotoğraflarıyla birlikte paylaşıyor. Unutulmaması, bir daha bu büyük acının yaşanmaması için, hatırlamaya, hatırlatmaya devam diyoruz…

Yalnız deprem değil unutulmak da öldürür çünkü!”

Küratör: Murat GÜR

Ahmet Denizer
Arlet Dane
Aslan Sarızeybek
Ayşe Akhan
Azize Dağlı
Bahadır Binzet
Betül Kobal
Bülent Çakır
Bülent Teymur
Celal Oflaz
Ceren Ersoy
Dilek Aşkın
Fatma Salt
Funda Ayaz
H. Hami Özsomar
H. Ozan Bilgiseren
Handan Hueber
Hande Önen
Hasan Durmaz
Hasan Ürey
Herman Kavak
Koray Atay
M. Korkut Doğan
Muharrem Altıntaş
Mukadder Başcı
Murat Gür
Mustafa Tiryakioğlu
Mürsel Yağcıoğlu
Nuri Çoban
Nuriye Ulusoy
Nurten Öztürk
Özgül Tüzüner
Özlem Özdal
Rabia Güven
Sami Uçan
Selma Topaç
Yelda Akıllıgöz
Yonca İnceoğlu
Yonca Yel
Zerrin Yat

Diğer Sergilerimiz

Diğer Sergilerimiz