Ara Güler Son Yolculuğuna Uğurlandı (2018)

Büyük Ustaya Büyük Veda

Türk fotoğrafçılığının efsane ismi Ara Güler, 17 Ekim 2018 tarihinde tedavi gördüğü Florance Nightingale Hastanesi’nde 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Usta foto muhabiri için Galatasaray Meydanı’nda ve Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Güler’in naaşı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Türk bayrağına sarılı olarak getirildi. Kiliseden çıkarılırken tabutun üzerine fotoğraf çantası kondu. Cenaze töreninin ardından Ara Güler, Şişli Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ara Güler’in asistanı ve FOTON Derneği kurucu üyesi Fatih Aslan ile yakınları, taziyeleri Ara Cafe’de kabul etti.

Galatasaray Meydanı’nda İlk Tören

Ara Güler için düzenlenen ilk tören, Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirildi. Beyoğlu Belediyesi tarafından kurulan platformda Güler’in fotoğrafları ve hayatını anlatan bir film gösterildi. Ayrıca meydana, Güler’in “Yaşam size verilmiş boş bir filmdir. Her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın” sözünün yer aldığı bir poster asıldı. Törende Ara Güler’in dostları, anılarını paylaşarak ona olan sevgilerini dile getirdi.

Törene (dönemlerinin) Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ak Parti Milletvekili Hasan Turan, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekili Garo Paylan’ın yanı sıra Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Başepiskopos Aram Ateşyan ve Güler’in çok sayıda seveni katıldı.

Şebinkarahisar’dan Toprak ve Kuruyemiş

Ara Güler’in babasının memleketi Şebinkarahisar’dan Belediye Başkanı Şahin Yılancı da törene katıldı. 2010 yılında Güler’i Şebinkarahisar’da ağırladıklarını ve ilçenin en işlek caddesine ismini verdiklerini hatırlatan Yılancı, Güler’in vasiyeti üzerine, Şebinkarahisar’dan toprak ve kuruyemiş getirdiğini belirtti.

Ara Güler’in Anısına PhotoMaraton İzmir

FOTON Derneği tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen PhotoMaraton etkinlikleri kapsamında, 20-21 Ekim tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilen 1. PhotoMaraton İzmir, Ara Güler’i anma töreni ile başladı. Bu anlamlı tören, usta fotoğrafçının vefatının ardından düzenlenen ilk büyük etkinliklerden biri olma özelliğini taşıdı.

Etkinlikte, Güler’in fotoğrafçılığa olan tutkusu ve katkıları üzerine konuşmalar yapıldı. Ardından, katılımcılar İzmir’in sokaklarına dağılarak şehrin güzelliklerini ve insanlarını Güler’in bakış açısıyla fotoğraflamaya çalıştılar.

PhotoMaraton İzmir’de dijital kategorilerden birisi Ara Güler’e hitaben “Ara” olarak belirlendi. Tüm PhotoMaraton katılımcıları, Ara temalı fotoğraflar çekti. Bu tema, Güler’in adını ve mirasını yaşatmak için özel olarak seçildi ve katılımcılara onun perspektifinden fotoğraf çekme fırsatı sundu.

Ara Güler Anma Törenleri