2. İstanbul Street Photo Festival (2021)

Etkinlik Tarihi
22 Kasım – 2 Aralık 2021
Toplam Fotoğraf
1972
Koordinatör
Fatih Börekçi
Sponsor
Xiaomi

Türkiye’de düzenlenen ilk sokak fotoğrafçılığı festivali olan İstanbul Street Photo Festival’in ikincisi, 01.07.2021 ile 20.11.2021 tarihleri arasında toplanan fotoğraflar sonrasında FOTON Derneği tarafından 22 Kasım – 2 Aralık tarihlerinde Xiaomi ve Facebook Türkiye sponsorluğunda düzenlendi.

21 Kasım’da Tunç Uğurdağ, 22 Kasım’da Mürsel Yağcıoğlu, 23 Kasım’da Cem Kıvırcık, 24 Kasım’da Sami Uçan, 25 Kasım’da Adem Meleke, 26 Kasım’da Murat Gür ve 27 Kasım’da Harun Gültürk, sınırlı sayıdaki katılımcı ile ücretsiz workshoplar düzenlendi.

28 Kasım’da ise sokağa çıkma yasaklarının olduğu bir dönemde özel izin alınarak yüz kişiye yakın bir katılımla PhotoWalk (fotoğraf yürüyüşü) düzenlendi.

Etkinlik kapsamında, Facebook Türkiye hesabından canlı olarak yayınlanan “Sokak Fotoğrafçılığı ve Kamusal Alanda Kadın” başlıklı panel, Aslı Ulaş Gönen, Ayla Güvenç İmir, Birgül Koç, Damla Yedisan ve Nazile Polat‘ın katılımıyla, Fatih Börekçi‘nin moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Etkinliğin ödül töreni, 4 Aralık Cumartesi günü Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde Nihan Özgen ve Alp Alper‘in sunumu ile düzenlendi.

Tekli Kategorisi: 480 Fotoğraf

Seri Kategorisi: 170 Fotoğraf

İstanbul Kategorisi: 731 Fotoğraf

Re-Invent Kategorisi: 591 Fotoğraf

Etkinlikte Seri kategorisinden 2 seri, Tekli kategorisinden 10, İstanbul kategorisinden 9 ve 2021 yılında özel olarak uygulanan pandemi dönemi odaklı “Re Invent” kategorisinden 13 fotoğraf finalist oldu.

Jüri: Ayla Güvenç İmir, Cloé Kerhoas Özmen, Emre Çakmak, Fatih Börekçi, Graciela Magnoni, Harun Gültürk, Kağan Baştimar, Martin Waltz, Melissa Breyer, Nazile Bolat, Sevil Alkan, Tatsuo Suzuki, Tavepong Pratoomwong, Tural Rahmanlı.

Ödüller: 4 adet son model akıllı cep telefonu hediye edildi.

Tamamlanan Street Photo Festivaller