1. PhotoMaraton Ankara (2018)

Etkinlik Tarihi
13 Ekim 2018
İstasyonlar
Ulus – Kızılay – Çankaya
Toplam Tema
12
Sponsor
Fujifilm

PhotoMaraton Ankara, 9 Tema/Saat/Fotoğraf Konseptli Fotoğraf Makinesi ile Katılım ve 3 Tema/Saat/Fotoğraf Konseptli Cep Telefonu ile Katılım kategori ile 13 Ekim’de Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Ulus Kampüsü bahçesinde başladı,  Sıhhiye’deki Abdi İpekçi Parkı ve Seğmenler Parkı’nda devam etti ve İTÜ BİRLİK’te tamamlandı.

Jüri Üyeleri

Adnan Ataç, Ali Ozan Sökmen, Halil Dişli, Haluk Sargın, Mehmet Arslan Güven, Ozan Sağdıç, Suzan Armağan, Tansu Gürpınar, Zeynel Güven.

Tema Belirleyicileri

Dijital Kategori: Aşkın Karalı, Halil Güzel, İlknur Kıran, Melda Akalın, Özden Özkan, Sadık Üçok, Serap Çatalpınar, Ufuk Pekparlak, Zeynep Özcan.

Mobil Kategori: Barış Koca, Hazar Çelik, İlker Karaman.

Katılımcı Kaydı: 310

Dijital Kategori Katılımcısı: 115

Mobil Kategori Katılımcısı: 136

Analog Kategori Katılımcısı: Yok

Video Kategori Katılımcısı: Yok

Maratonu Tamamlayan: 68

Dijital Kat. Fotoğrafları: 612

Mobil Kat. Fotoğrafları: 269

Analog Kat. Fotoğrafları: Yok

Yüklenen Video: Yok

14 Ekim’de ise İTÜ BİRLİK binasında Mehmet Öz‘ün sunuculuğunda konferanslar, söyleşiler ve ödül töreni düzenlendi.

Günün ilk sunumunda, Aykut Fırat “Küba” temalı fotoğraf gösterisiyle izleyicilere eşsiz kareler sundu. Ardından Deniz Seyran, “Van’a Gel” başlıklı gösterisiyle Van’ın güzelliklerini ve kültürel zenginliklerini gözler önüne serdi. Tanın Helvacı‘nın “Myanmar” konulu sunumu ise, izleyicilere bu uzak ve mistik ülkenin günlük yaşamını ve insanlarını tanıttı.

Etkinliğin konuşma bölümünde, Sadık Üçok “Sokak Fotoğrafçılığı” hakkında derinlemesine bilgi paylaşırken, Coşkun Aral “Meraklı Bir Düş Gezgininin Dünya Güncesi” isimli konuşmasıyla katılımcıları dünya üzerinde bir yolculuğa çıkardı.

Ödüller: PhotoMaraton Ankara 2018 genel birincisine Fujifilm X-A5 + XC16-55mm Kit, diğer tema birincilerine ise Zhiyun Gimbal, GoPro Hero5 Session Aksiyon Kamera, Eye marka fotoğraf çantası, Sigma 30mm F1.4 DC DN Lens, FDX Led Işık, Olympus Tough TG Tracker Kamera, 10 adet 16 GB Sandisk ve tripot takımı hediye edilmiştir.

Tamamlanan PhotoMaraton Etkinlikleri