Sokak Fotoğrafçılığında Kullanılan Lens Çeşitleri

Katkıda Bulunan: Erdem Kılavuz

En önemli konulardan birisi de tabi ki “Sokak fotoğrafçılığı için nasıl bir lens kullanılmalı?” sorusudur. Aslında kamera seçiminde olduğu gibi bu sorunun da standart bir cevabı olamaz. En çok işinize yarayacak açıları yanınızda bulundurmanız gerekir.

Sokak fotoğrafçılığında kullanılacak lenslerin seçimi, çekim tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza göre değişir. Yine de sokak fotoğrafçılığında en çok tercih edilen ve işinize yarayacak lens çeşitlerini bilmek önemlidir.

Sokak Fotoğrafçılığında Sıkça Kullanılan Lens Çeşitleri ve Özellikleri:

Normal Açılı Lensler (35mm ve 50mm): Eğer gördüğünüz açıyı aynen fotoğrafa aktarma peşindeyseniz, crop sensörlü makineler için 35mm, full frame gövdeler için ise 50mm normal açılı lensler kullanmalısınız. Bu lensler, insan gözüne en yakın perspektifi sunarak doğal ve gerçekçi görüntüler elde etmenizi sağlar.

Geniş Açılı Lensler (15-35mm): Mekanları daha fazla görebilmek ve geniş alanları kadrajınıza sığdırabilmek için geniş açılı lensler idealdir. Örneğin, 15-35mm gibi bir geniş açılı tak-gez lens her durumda avantajlıdır. Hem geniş açı hem de normal açı sunan bu tür lensler, bükülme olmadan geniş alanları yakalamanıza olanak tanır. Böylece ilginç bir sokağı baştan sona kadar çerçevenize dahil edebilirsiniz. Ya da insan kalabalıklarını daha fazla görerek şehrin ritmini fotoğrafınıza aktarabilirsiniz.

Prime Lensler: Lensinizin diyafram açıklığı oldukça önemli bir konudur. Bildiğiniz gibi açık diyaframlı bir lense sahipseniz çok güzel alan derinlikleri görürsünüz. Böylece asıl konularınız ön plana çıkar. Aynı zamanda açık diyaframlı lensler diğer lenslere göre oldukça keskindir. Yani netlikleri daha iyidir. Prime lensler, sabit odak uzaklıkları ile yüksek optik kalite sunar. Sokak fotoğrafçılığında açık diyaframlı (Örneğin; f/1.8 veya daha geniş) 30mm veya 35mm prime lensler, alan derinliği yaratma ve düşük ışık koşullarında çekim yapma avantajı sağlar. Açık diyaframlı lensler, konuları arka plandan ayırarak daha etkileyici ve keskin fotoğraflar elde etmenizi sağlar. Yine bu tip lensler gece ışıklarının kattığı atmosferi sokak fotoğrafçılığında kullanmanızı sağlarlar.

Zoom Lensler: Esneklik sağlamak isteyen fotoğrafçılar için zoom lensler de iyi bir seçenek olabilir. 24-70mm veya 24-105mm gibi çok yönlü zoom lensler, farklı odak uzaklıklarında çekim yapma imkanı sunar. Ancak, prime lensler kadar taşınabilir ve hızlı değillerdir. Tek bir lens ile birçok görüş açısı elde edildiği için bu lenslere tak-gez lens de denilmektedir.

Polarize Lens Filtreleri: Lensinizin önüne takacağınız CPL (Circular Polarizer) filtre, atmosferi değiştirir ve renk doygunluğunu arttırarak kompozisyonunuzun etkisini güçlendirir. Ayrıca, cam gibi parlayan yüzeylerdeki yansımaları azaltarak pozlama dengesini sağlar. Bu nedenle, çantanızda mutlaka çoklu kaplamaya sahip kaliteli bir CPL filtre bulundurmalısınız.

Sonuç Olarak

Sokak fotoğrafçılığında kullanacağınız lensleri seçerken çekim tarzınızı, ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. İyi bir lens seçimi, sokak fotoğrafçılığında size büyük avantajlar sağlar ve çektiğiniz fotoğrafların kalitesini önemli ölçüde arttırır.

Aklınızda bir model varsa ve satın almadan önce bize danışmak istiyorsanız, iletişime geçebilirsiniz.