FOTON Fotoğraf Kongresi 2022: “Fotoğraf ve Yarın”

Tarih

14-16 Ekim 2022

Mekan
Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi
Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında FOTON (Fotoğraf Organizasyonları Derneği) tarafından düzenlenen Fotoğraf Kongresi, 14-16 Ekim 2022 tarihleri arasında Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
Kongrenin açılış konuşmasını yapan foto muhabiri Coşkun Aral, Diyarbakır’daki kültür yolu festivalinden bahsederek, buradaki atmosferin kendisini etkilediğini ve FOTON’un hem Diyarbakır’daki hem de İstanbul’daki organizasyonları için teşekkür ettiğini dile getirdi.

Kongrenin ana teması “Fotoğraf ve Yarın” idi. Bu temaya uygun olarak 3 gün boyunca fotoğrafın her yönüyle ilgili konuşmalar, sunumlar ve paneller gerçekleşti.

Konuşmacılar arasında Prof. Ozan Bilgiseren, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nden; Zekiye Canoruç Şahin ve Prof. Dr. Osman Ürper; Esen Özay; fotoğraf sanatçısı Nevzat Yıldırım yer aldı.

Sunulan konular arasında ise şunlar vardı:

  • Nft Ortamında Fotoğraf Kullanımı
  • Fotoğraf Üretiminde Yapay Zeka
  • Yeni Gerçeklik Teknolojilerinin Fotoğraf Eğitiminde Kullanımı
  • Dijital Rönesans NFT ve Fotoğraf

Kongrenin düzenleme kurulunda Prof. Ozan Bilgiseren, Prof. Osman Ürper, Prof. Ata Yakup Kaptan, Doç. Uğur Günay Yavuz, Doç. Sadık Tumay, Dr. Öğr. Üyesi Murat Han Er ve Arş. Gör. Dr. Mert Çağıl Türkay görev aldı.

Kongrede sunulan tüm bildiriler “Fotoğraf ve Yarın” – Fotoğraf Kongresi – İstanbul 2022 Kitabı’nda yer aldı. Kitap Aralık 2022’de e-kitap ve basılı kitap olarak yayınlandı.

Fotoğraf Kongresi, 16 Ekim’deki kapanış programıyla sona erdi.