FOTON

1. FOTOMARATON DİYARBAKIR

Etkinlik Tarihi: 8 Ekim 2022

FotoMaraton Diyarbakır, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında yer alan ve FOTON Derneği tarafından düzenlenen ücretsiz bir etkinliktir.

İstasyonlar: Diyarbakır İÇ KALE MEYDAN-KURŞUNLU CAMİ ÖNÜ-DAĞ KAPI MEYDANI

Kayıt işlemleri saat 10.00’da Dağ Kapı Meydan’da başlayacak.

İstasyonlar: İÇ KALE MEYDAN ( saat 12.00 başlangıç) – KURŞUNLU CAMİ (saat 15.00) – DAĞ KAPI MEYDANI (saat 17.00)

İster amatör, ister profesyonel olsun tüm fotoğraf severlere açıktır. Etkinliğe herhangi bir fotoğraf makinesi, akıllı cep telefonu ve tabletler ile katılım sağlanabilir.

ÖDÜLLER
Tema birincilerine: 15.000 TL (6 adet)

Tema ikincilerine: 7.000 TL (6 adet)
Tema üçüncülerine: 4.000 TL (6 adet)

JÜRİLER: Yusuf Tuvi, Coşkun Aral, Faruk Akbaş, İbrahim Zaman, İzzet Keribar, Lütfü Özgünaydın, Ozan Sağdıç

Kayıt masalarında bilgileriniz önceden internet üzerinden kayıt yapıldığı için tanımlı olacaktır. Masaya ulaştığınızda bilgi kağıdınızı görevli personele ileteceksiniz ve yaka kartınız teslim edilecektir.

Kayıt masasının karşısında bulunan bölgede, sizlere teslim edilecek yaka kartına vurulacak bir damga ile T-shirt teslimi de gerçekleşecek.

 

FOTOĞRAF TESLİMLERİ

Fotoğraf Makinesi Katılımları: Fotoğraflar etkinlik günü saat 19.00’dan itibaren bu sayfa üzerinde açılacak forma yüklenecektir.

Mobil (Cep Telefonu) Katılımları: Fotoğrafların teslimi saat 19.00 dan itibaren en son saat 23.59’a kadar cep telefonları için #fotomaratondiyarbakır ve #surkültüryolu hastagleriyle herkese açık Instagram hesaplarıyla yüklenecektir.

 

ÖNEMLİ BİLGİLER

– Ödül kazanan fotoğrafların orijinali ve tarih kaydı, ayrıca istasyonlarda bulunduğunun tespiti için ikon fotoğrafları kontrol edilecektir.

– İlan edilen ödül sahiplerine 15 gün içinde itiraz edilebilecek ve 15 gün sonra ödüller kesinleşecektir.

– Etkinlik süresinde her istasyon bölgesinde çok sayıda fotoğraf çekebilirsiniz. İstasyonlar arası güzergah fotoğraf çekmek için kesin alanlar değildir. Katılımcılar istasyonlara saatinde gelmek suretiyle Sur bölgesinde her yerde fotoğraf çekebilir.

– Teslim anında her tema için bir fotoğraf teslim etmeniz gerekmektedir.

– Fotoğraf makinasının ve akıllı telefonlarınızın izin verdiği kırpma, fotoğrafı döndürme vb. işlemler kurallara aykırı değildir. Üst üste fotoğraf çekim tekniği ile üretilen fotoğraflar kural dışı sayılacaktır.

– Etkinlik öncesinde fotoğraf makinasının ve cep telefonlarınızın tarih ve saat ayarları kontrol edilmelidir. Geçmiş döneme işlenen fotoğraflar diskalifiye olmaktadır.

– Fotoğraf makinesiyle katılanlar  fotoğraflarını JPG (JPEG) formatında teslim etmesi gerekmektedir.

– Katılımcılar istasyonlarda olduklarını kanıtlayabilmek üzere istasyonlarda açıklanacak FOTOMARATON’un gösterdiği ikonlarını fotoğraflamak zorundadır. Ödül kazanan fotoğraflarda bu konu tespit edilecektir.

– Fotoğrafların, tema açıklama sıralamasına göre çekilmesi şarttır. Ancak, yeni istasyona geçiş yapılmadan önce açıklanan her tema için fotoğraf çekilmesi gerekmektedir. Örneğin; 2.temanın açıklanmasından itibaren ilk tema için fotoğraf çekilemez. Eksik istasyon takip eden katılımcılar eksik fotoğraf teslim edebilirler.

– Tüm temalara ait fotoğrafları teslim edenlere katılım sertifikaları mail adreslerine gönderilecektir.

 

ÖNERİLER – İPUÇLARI – BİLGİLER

  • Fotoğrafların telif hakkı size aittir. Çekimlerde her türlü ekipman ve araç kullanımı serbesttir. Bir çekim güzergahı söz konusu değildir.
  • Tema belirleyicileri jüri değildir. Tema belirleyicilere istediğiniz soruyu sorabilir ve yardım talep edebilirsiniz.
  • İstasyonlara en fazla 30 dakika geç kalınabilir. Aksi halde yeni tema kartları fotoğraflanamaz ve etkinliğe devam edilemez.
FOTONLogok